Dzień Głośnego Czytania
Każdy dzień jest dobry, żeby poczytać!
A szczególnie taki, który jest do tego stworzony, czyli 29 października. Tego dnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony na cześć wybitnej pisarki dla dzieci, Joanny Porazińskiej. Obchody tego dnia maja za zadanie przypomnieć o roli czytania w życiu każdego z nas.
Szczególnie ważne jest to dla naszych najmłodszych: czytanie dzieciom na głos wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Dzieci, którym dużo się czyta, same szybciej uczą się czytać.
Dlatego w piątek bibliotekarka, pani Agnieszka Więclewska, czytała uczniom klas pierwszych i drugich ulubione przez dzieci pozycje z literatury dziecięcej: "Nowe przygody dziesięciu skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)" i "Cukierku , jak się masz?" Dzieciaki z klas drugich wysłuchały też straszne wierszyki rodem z horroru wydane w XIX w.: „O Juleczku, co miał zwyczaj ssać palec” i „Historię bardzo smutna, o chłopcu, który nie chciał jeść zupy”. Drugoklasiści okazali się bardzo odważni i nie za bardzo się wystraszyli.
Wylosowani uczniowie klasy 3a czytali samodzielnie kolegom i koleżankom, wychowawczyni i pani bibliotekarce książkę Grzegorza Kasdepke "Kacperiada. Opowieści dla łobuzów i nie tylko". Książka wzbudziła zainteresowanie i uśmiech. Oczywiście jest kilkoro chętnych do jej wypożyczenia.
Natomiast uczniowie klasy 3b, realizując projekt czytelniczy, udali się do sali nr 1, aby poczytać dzieciaczkom z oddziału przedszkolnego książeczkę pt. „Historia małej popielicy, która nie mogła zasnąć”. Fajną zabawę uzupełniły świetnie dobrane elementy stroju i gra aktorska występujących.
A przy okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych, rozpoczynającego się 1 października, nasza biblioteka zaproponowała uczniom klas drugich i trzecich akcję systematycznego czytania pod hasłem „Wypożyczamy, czytamy i naklejki zbieramy!” Najlepsi czytelnicy i zbieracze naklejek z każdej klasy otrzymają nagrody.
.