Dzień Ziemi - EKOTRÓJKA

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi.

Dzień Ziemi obchodzimy tak naprawdę przez cały rok szkolny, zaczynając od spacerów, obcowania z naturą, zajęć na temat przyrody z Gangiem Fajniaków, poprzez działania Samorządu Uczniowskiego w ramach projektu klimatycznego pt. Odpowiedź na globalne wyzwania klimatyczne zaczyna się w szkole czy program edukacyjny Kubusiowi Przyjaciele Natury.
Te wyzwania uczą nas odpowiedzialności ekologicznej, prawidłowego stosunku do natury i jej wielkości. Jako ludzie możemy stwarzać zagrożenie dla środowiska, a tak naprawdę powinniśmy o nie dbać i oddawać mu szacunek. Uczymy tego dzieci przy każdej nadarzającej się okazji, nie tylko 22 kwietnia, bo a
by dbać o środowisko nie trzeba wiele, wystarczy pamiętać o kilku zasadach:

• Gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
  • Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
  • Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
  • Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!
Bądźmy EKO!
Poniżej prezentujemy, jak obchodzono to święto w naszej szkole.

Dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały plakat z okazji Dnia Ziemi, siały owies, oglądały film edukacyjny i przed szkołą posadziły drzewko.

Uczniowie klasy 1a obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji dzieci wykonały plakaty mówiące o tym, w jaki sposób postępować, aby chronić naszą planetę.

Klasa 1b w czwartek 22 kwietnia uczciła Dzień Ziemi poprzez uczestnictwo w z zajęciach ekologicznych, które przygotowała wychowawczyni. Uczniowie poprzez przygotowane lekcje przypomnieli sobie, jak oszczędzać wodę i energię, jak segregować śmieci i w jaki sposób walczyć ze smogiem. Zebrali wiedzę, co oni mogą robić, aby pomóc naszej planecie. Wszyscy tego dnia mieli zielony strój, a na podsumowanie zajęć dzieci wykonały laurki dla Matki Ziemi z okazji jej święta.

Uczniowie klasy 2a bardzo zaangażowali się w prace na rzecz naszej planety. Jedni wybrali się na spacer, w czasie którego zbierali śmieci w lasach, parkach i placach zabaw, inni sadzili roślinki a nawet drzewa. Ważnym elementem tego dnia było wymyślenie hasła ratującego naszą Ziemię.
Podczas lekcji uczniowie klasy 2b wspólnie zaśpiewali piosenkę pt.:" Świat woła o pomoc" oraz  poznali historię tego święta i zagrożenia na jakie narażona jest nasza planeta. Wspólnie zastanawialiśmy się, co każdy z nas może zrobić dla Ziemi. Doszliśmy do wniosku, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, jak będzie wyglądało nasze życie  w przyszłości. Każdy z nas może pomóc uratować Świat.  Postanowiliśmy działać! Klasa 2b podczas spacerów po lekcjach ratowała naszą planetę zbierając śmieci i sadząc rośliny. Jeden mały podniesiony papierek to uratowane życie wielu stworzeń. Dbajmy o naszą planetę!

Klasa 3a postanowiła uczcić Dzień Ziemi nie tylko tematycznymi zajęciami i urodzinowym portretem Ziemi, ale i proekologicznymi postawami godnymi uznania i naśladowania. Sprzątanie lasów i skwerków, zdrowy transport, segregacja śmieci, wszystko to co dla  każdego przyjaciela naszej planety jest oczywiste zaprezentowali na poniższych zdjęciach uczniowie klasy 3A.

Klasa 3b, jeszcze stacjonarnie w szkole, wykonała pojazdy kosmiczne z odpadów. Podczas nauki zdalnej dzieci założyły hodowle fasoli, narysowały plakaty z okazji Dnia Ziemi, wybrały się na wiosenny spacer.

W klasie 4 z okazji Dnia Ziemi odbyła się wyjątkowa lekcja przyrody. Poprowadził ją p. Grzegorz Marczyński - leśniczy, który został zaproszony przez p. Annę Podgajną. Ta niezwykła lekcja poświęcona była życiu roślin i zwierząt w lesie, ponadto uczniowie mogli poznać zawód leśniczego.

Pan Sebastian Piskorski - pracownik Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich - opowiedział uczniom klasy 6a o fascynującym życiu ptaków śpiewających.
Sikorki, wróble, kosy, mazurki, wilgi, zięby, grubodzioby nie mają już żadnych tajemnic przed szóstoklasistami. Mogliśmy wysłuchać śpiewu ptaków,  zobaczyć ich gniazdka, przyjrzeć się, jak dbają o potomstwo, śledzić migracje.
Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Ziemi, a to są nasi sąsiedzi, warto ich poznać i dbać, by relacje człowieka z ptakami układały się jak najlepiej.

Poznaliśmy je, polubiliśmy i ustaliliśmy, że każdy uczestnik prelekcji uda się na spacer do lasu, parku i uważniej przyjrzy się otaczającej nas przyrodzie.