Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

W piątek 17 listopada o godz. 9.00 w szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej nowej szkoły podstawowej. Przybyłych uczniów, ich rodziców, a także zaproszonych gości, wśród których byli m.in. Tadeusz Barucki – przewodniczący Rady Miasta Brzeziny, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Zofia Krawczyk, miejski radny Przemysław Maślanko, powitał dyrektor Michał Gołąbek.

„Mamy do czynienia z chwilą historyczną. Dzisiaj pierwszy rocznik nowo powstałej szkoły zostanie włączony do grona społeczności szkolnej. Jest to kluczowy moment, pierwszy krok naszych dzieci ku dorosłości, przystąpienie do rytuału przejścia ze strony beztroskiego dzieciństwa na stronę zorganizowanej społeczności, która ma swoje prawa i obowiązki. Wierzę, że my wszyscy przyczynimy się do tego, iż przejście to odbędzie się w sposób bezbolesny i radosny. Dzieci będą ślubowały na wierność fladze państwowej, godłu, wartościom, które instytucja szkoły sobą reprezentuje. Jednak dla dzieci najważniejsza jest miłość. Nie tylko rodzice kochają swoje, obecne tu dzisiaj dzieci. My – nauczyciele i inni pracownicy szkoły – także je kochamy. Wszyscy chcemy dla nich jak najlepiej. Świadczy o tym doniosłość i świetne przygotowanie dzisiejszej uroczystości, piękne, doskonale wyposażone nowe sale i toalety, świadczy o tym nasza troska o bezpieczeństwo i komfortowe warunki nauki i zabawy naszych pierwszoklasistów” – mówił dyrektor Michał Gołąbek.

„Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie na ślubowanie. Ja tego zaszczytu dostępowałem blisko 60 lat temu. Nie było wtedy tak kolorowo jak dzisiaj. Pierwszoklasiści zachowują się bardzo dojrzale i godnie. Z pewnością jest to zasługa tej szkoły i jej pracowników. Mam nadzieję, że uczniowie tej szkoły będą się tak wspaniale tutaj czuli przez najbliższe osiem lat” – mówił przewodniczący rady Tadeusz Barucki.

Po oficjalnym wystąpieniu dyrektora i przewodniczącego Rady głos zabrali bohaterowie tego dnia – uczniowie klasy Ia Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzezinach. Pierwszoklasiści, recytując wiersze i śpiewając piosenki udowodnili, że zasługują na miano pełnoprawnych uczniów szkoły. Uczniowie wykazali się także niezbędną wiedzą, jaką powinien posiadać pierwszoklasista. Część artystyczną w wykonaniu maluchów, poprowadzoną przez uczniów klas gimnazjalnych, przygotowały Agnieszka Miecznik - Marczyk i Agnieszka Kaźmierczak, a występ dzieci wielokrotnie nagradzano brawami.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich moment. Uczniowie złożyli ślubowanie, podczas którego zobowiązali się być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosną, być dobrym kolegą, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po ślubowaniu dyrektor Michał Gołąbek, kolorową kredką dotykając ramienia każdego dziecka, pasował je na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzezinach. Dla upamiętnienia tak doniosłego wydarzenia uczniowie od swoich pań i dyrektora szkoły otrzymali pamiątkowe dyplomy, szkolne tarcze oraz legitymacje. Specjalny upominek przygotowała i przekazała maluchom wiceprzewodnicząca Rady Miasta Brzeziny Zofia Krawczyk. „Był to wspaniały występ. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego, w jaki sposób zaprezentowaliście swoje umiejętności” – mówiła Zofia Krawczyk, wręczając pierwszakom upominki.

Ostatnim elementem ślubowania były wspólne zdjęcia na pamiątkę tego ważnego dnia. Po oficjalnych uroczystościach rodzice zaprosili pierwszaków i ich panie do klasy na wspaniały, okolicznościowy tort i ciasta.

g.k.