Szkoła Pamięta - akcja MEN

Szkoła Podstawowa nr 3 już po raz drugi wzięła udział w akcji MEN  "Szkoła pamięta".

Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic i wydarzeń historycznych, a także chęć zwrócenia większej uwagi na historię małych ojczyzn oraz pamięć o lokalnych bohaterach. Tegoroczna edycja akcji, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, koncentrowała się przede wszystkim na działaniach wirtualnych. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji, realizując w piątek 30 października różne działania.

Dzieci z oddziału przedszkolnego, klas 1a, 2a, 2b wykonały prace plastyczne związane ze świętem Wszystkich Świętych, a w klasach i na korytarzach szkolnych powstały gazetki ścienne.

Uczniowie klasy 1b wykonali własnoręcznie lampiony. Była to praca techniczna, która łączyła w sobie pamięć o Zmarłych i ekologię. Pokazano dzieciom, że ze zwykłego słoika i darów jesieni można stworzyć rękodzieło, które jest estetyczne i upamiętnia pamięć o wszystkich zmarłych. Warsztatom towarzyszyła rozmowa nt. święta, jego znaczenia i tradycji z nim związanych.

Klasa 3a w ramach akcji MEN "Szkoła pamięta" postanowiła przypomnieć za pomocą gazetki okolicznościowej postać brzezińskiej autorki, redaktorki  książek dla dzieci i młodzieży Marii Bauyno-Arctowej.

W klasie 3b w ramach akcji "Szkoła pamięta" zostały wykonane prace plastyczne na temat lokalnych zabytków i miejsc bliskich sercom dzieci. Na gazetce ściennej zamieszczono galerię wytworów artystycznych dotyczących Święta Zmarłych. Dzieci zilustrowały groby nieznanych żołnierzy jako bohaterów walczących za nasz kraj podczas wojny oraz nagrobki rodzinne, co zyskało szczególny wymiar pamięci, zwłaszcza w tym trudnym okresie zamknięcia cmentarzy na czas świąt.

Natomiast uczniowie klasy 6a opisali rodzinne pamiątki, które znajdują się w ich domach od wielu lat. Odszukali w swoich domach  zdjęcia, kartki, przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wśród takich cennych rzeczy znalazły się świadectwa szkolne, pierścionki, maszyna do pisania, młotek, rzeźby, biżuteria, stare banknoty - a nawet kamienica.

pamiątki rodzinne praca szymona z 6a.docx

pamiątki rodzinne praca kasi z 6a.rtf