Trójka kuma! - Dzień Żaby 2020

29. lutego, czyli raz na cztery lata, przypada Dzień Żaby. Najhuczniej obchodzono to wydarzenie w USA, gdzie z okazji Dnia Żaby odbywa się wiele imprez. Żaba nie bez powodu ma swoje własne święto. Odgrywa ważną rolę w ekosystemie oraz co istotne, jest uznawana za symbol szczęścia. A tego przecież nigdy za wiele...

W Szkole Podstawowej nr 3 świętowaliśmy po raz pierwszy Dzień Żaby, ale już wiemy, że wpisze się on na stałe do harmonogramu imprez i uroczystości szkolnych.

W piątek 28. lutego nasza Trójka zamieniła się w łąkę, po której skakały beztrosko zielone żabki. Właśnie z okazji Dnia Żaby dzieci przyszły do szkoły ubrane w zielone stroje i brały udział w zabawach zorganizowanych z tej okazji. W każdej klasie wychowawczynie przygotowały atrakcje.

Najmłodsi, czyli nasi "zerówkowicze", wysłuchali bajki "Księżniczka i żaba", którą odczytała im wychowawczyni, później obejrzeli animowaną "Historię pewnej żaby". Ponadto wykonali dwie prace plastyczne- zabawkę zręcznościową z rolki po papierze oraz pracę z papieru 3D. Poza tym grali w grę zręcznościową "Nakarm żabkę", którą zrobiła dla nich wychowawczyni. Ponadto tego dnia odbyły się skoczne, żabie zajęcia ruchowe.

Dla uczniów klasy IIa Dzień Żaby stanowi niezwykłą okazję do wspólnych rozważań na temat dyscypliny, grzeczności i konsekwencji swoich działań, a to za przyczyną popularnej dziecięcej piosenki pt.: "Była sobie żabka mała", mówiąca właśnie o tych sprawach. Nie zapomnieliśmy oczywiście wspomnieć, skąd się te "zielone słodziaki" biorą i jak wygląda ich cykl rozwoju oraz wykonać pamiątkowej opaski na głowę. Niektóre żabki miały zrobiony nawet cekinowy manikiur ( prawdziwe elegantki).

Uczniowie klasy Ia rozpoczęli „Dzień Żaby” od wykonania żabich masek, które mieli do końca dnia na swoich głowach. Następnie z zaciekawieniem obejrzeli prezentację dotyczącą etapów rozwoju żaby, aby utrwalić te wiadomości samodzielnie wykonali ćwiczenie polegające na pokolorowaniu i wyklejeniu w odpowiedniej kolejności etapów rozwoju żaby. Na zakończenie tego dnia dzieci wykonały prace plastyczną pt. „Wesołe żabki”, która zdobią nasz korytarz.

Uczniom w klasie IB wiele radości sprawiły gry zręcznościowe m. in. gra w minigolfa, która wywołała wiele emocji.

W tym dniu Kacper z przyjemnością zaprezentował całej klasie swoje umiejętności muzyczne i zagrał na gitarze melodię: "Była sobie żabka mała". Wszyscy słuchaliśmy go z zapartym tchem i urzeczeni melodią, nie jeden raz proszony był o bis.

Ponadto wszyscy uczniowie klas I-V wzięli udział w prelekcji pt. "Płazy krajowe- zwierzęta pod ochroną", przeprowadzonej przez pracownika Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich p. Adama Świć. Pan biolog szczegółowo omówił gatunki takie jak: traszki, grzebiuszki, rzekotki, kumaki, ropuchy oraz żaby, naturalnie występujące m. in. na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, a także salamandry, żyjące w górach. Dzieci mogły obejrzeć fotografie na slajdach, jak i posłuchać nagrań odgłosów oraz ciekawostek na temat płazów.

A klasa V na przerwach wędrowała po korytarzach szkoły z głośnym nagraniem melodii ,,Crazy Frog‘‘.

Dzień Żaby kolejny raz udowodnił, że choć nasza szkoła jest jeszcze małą społecznością, to jesteśmy bardzo zgrani i lubimy wspólną naukę i zabawę.