Tydzień Języka Ojczystego w SP3
19 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zwanym "Biegane dyktando" i przekonali się, że nauka ortografii nie musi być nudna. Dyktanda ruchowe rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz spostrzegawczość. Zmuszają do aktywności i wywołują sporo śmiechu. Taki sposób utrwalenia zasad ortograficznych bardzo się wszystkim spodobał.
Tym nietypowym zadaniem cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzezinach rozpoczęła obchody Tygodnia Języka Ojczystego.
20 lutego miało miejsce kolejne wydarzenie z cyklu obchodów Tygodnia Języka Ojczystego - bardzo interesujące, ponieważ uczniów "Trójki" odwiedziła Julia Śliwkiewicz - młoda brzezińska pisarka, autorka debiutanckiej powieści, thrillera psychologicznego "Open mind". Interesujące spotkanie autorskie poprowadził z młodą pisarką p. M. Gołąbek. Było o nowych gatunkach w literaturze, drodze pisarskiej młodych debiutantów, rynku literackim, osobistych pasjach pani Julii i wielu innych sprawach. Spotkanie było dobrą okazją do przedstawienia naszych domowych talentów literackich: Antoniny Skiby z klasy czwartej, która napisała i sprezentowała szkolnej bibliotece swoją powieść (w formie zeszytowej) oraz Leny Maciejewskiej z klasy siódmej - poetki, laureatki ogólnopolskich konkursów literackich - oraz muzycznych: piękną interpretacją piosenki Sanah z tekstem Wisławy Szymborskiej uraczyła zebranych Daria Deredas z kl. 7.
Pani Marzena Dziubek i Monika Szewczyk, które przygotowały całą imprezę, rozdały także dyplomy za "dyktando biegowe" i konkurs na najlepszy zeszyt. Wydatnie przy dekorowaniu sali i okolicznościowych tablic tematycznych zasłużyły się uczennice i uczniowie kl. 7.
Nauczycielom naszej szkoły zależy, aby uczniowie naszej szkoły prowadzili piękne zeszyty, dbali o staranne notatki bez błędów ortograficznych, skrupulatnie uzupełniali zapiski. W przeprowadzonym w ramach Tygodnia Języka Ojczystego konkursie na najładniejszy zeszyt do języka polskiego poloniści z SP3 wyróżnili:
Aleksandrę Kawę kl. 4b
Dominikę Zielińską kl. 5a
Lenę Łapkę kl. 6a
Darię Deredas kl. 7a.
Przypominamy również, że przez cały tydzień organizujemy polonistyczne atrakcje w związku z obchodzonym Tygodniem Języka Ojczystego. Oprócz wyróżnionych zeszytów, przygotowaliśmy zadanie, które można by żartobliwie określić - połamało języki naszym uczniom. Chętni uczniowie musieli zmierzyć się z "łamańcami językowymi", np. Gdy Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a gdy morze nie pomoże, to pomoże może las.
21 lutego był kolejnym dniem poświęconym językowi polskiemu, dlatego nasi uczniowie z ogromnym entuzjazmem wzięli udział w konkursie kaligraficznym "Mistrz Kaligrafii". Celem konkursu było promowanie i doskonalenie umiejętności starannego pisania oraz rozwijanie talentów dzieci. Okazało się, że kreatywne i piękne pisanie tekstu to spore wyzwanie. Należy tak pisać, by tekst przykuł uwagę czytelnika, dokładnie rozplanować jego rozmieszczenie, dbać o kształt i połączenia literowe oraz oczywiście o poprawność ortograficzną. Nasi uczniowie poradzili sobie wspaniale, dlatego otrzymaliśmy piękne prace, które z dumą możemy zaprezentować.
Mistrzyniami kaligrafii zostały:
III miejsce: Lena Żaba klasa VA
II miejsce: Łucja Michalecka klasa VB
I miejsce: Zuzanna Kaźmierczak klasa VA
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Natomiast dzisiaj mieliśmy okazję zapoznać się z "Zachętkami" przygotowanymi przez uczniów klasy IVB, którzy wypożyczyli swoje ulubione książki oraz dokonali prezentacji ich treści. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i pasją opowiedzieli o swoich książkach, zachęcając innych do ich przeczytania.
Tym wydarzeniem kończymy obchody Tygodnia Języka Ojczystego. Zapewniamy, że każdy dzień obfitował w polonistyczne atrakcje, a nasi uczniowie świetnie się bawili.